Başarılı bir marka imajı yaratmanın ilk adımı markanın ismi, ikincisi ise kurumsal kimliğidir. Kurumsal ve görsel kimlik markaların karakterlerinin dışa yansımasıdır. Kurumsal kimlik bir kurumun veya markanın ambleminin, logosunun, yazı karakterinin ve renklerinin bir araya gelerek oluşturduğu bir imzadır. Bu imzanın antetli kağıtlara, ofislere, mağazalara, ambalajlara, broşürlere, şirket araçlarına, web sitelerine uygulanması ile kurumsal kimlik bir bütünlük arz ederek markanın görünen yüzü olarak hayata geçer. Hayata geçen kurumsal kimlik, kurumun veya markanın kişiliğini duruşunu ve değerlerini doğru bir iletişimle, doğru hedef kitle ile buluşturur.
Renklerin, tasarımın, sözcüklerin ve yaratıcılığın harmanlanmasıyla, bir kuruluşun görsel bildirisinin ve iş felsefesinin sunuluşudur.
Kurumsal kimliği oluşturan ögeler:
1. Kurumsal Renk ve Font
Kurumsal renk ve font markanın karakterini oluşturur. Anlatmak istediğini, duygularını ve tarzını yansıtır. Pozitif duygular uyandırmalıdır böylece ürünlerinizi satış yapmanıza yardımcı olur.
2. Logo/ Slogan
Tüketicinin bir marka ile ilgili ilk dikkatini çeken logodur. Logo sloganla birleştiğinde akılda kalması kolaylaşır. Slogan küçücük bir kelime ya da cümleyle sizi anlatır ve vermek istediğiniz mesajın sembolüdür. Bu nedenle logo ve sloganın önemi kurumsal kimlikte büyüktür.
3. Kartvizit
Kartvizit kurumsal kimliğinizin mini bir sunumudur. Kartvizit size ulaşmak isteyenler için üzerinde bireysel veya kurumsal olarak tüm bilgileri bulundurur. Kartvizitin şekil, rengi kağıdın kalınlığı ve diğer her şeyi markanızı/firmanızı/sizi temsil eder bir şekilde tasarlanmaktadır.
4. Antetli Kağıt, Zarf, Dosya, CD
Antetli kağıt firmanızın kurumsal bilgilerinin üzerinde bulunduğu kağıttır, kurumsal kimliği destekleyen belgelerden biridir. Müşterilerinizle paylaştığınız her belge kurumsal kimliğinizi içerdiği takdirde tarzınızın karşı tarafa yansımasını sağlamış olursunuz.
5.Diğer
Muhasebe belgeleri, firmaya özel giyim kuralları, e-mail tasarımı, araç tasarımları, bina giydirme, gazete, dergi, ambalaj kağıdı, promosyon malzemeleri, takvim gibi tanıtımınızı sağlayacak araçlar kurumsal kimliğinizi oluştururken yardımcı olmaktadır. Ayrıca firmaya göre kurumsal kimlik ihtiyaçları da değişiklik gösterebilmektedir. Önemli olan markanın kendini iyi tanıması ve ne istediğini bilmesidir.